Pamiętamy o dwóch rocznicach wydarzeń w historii naszego miasta. 24 stycznia mija 104 lata od powrotu Sępólna Krajeńskiego do Macierzy, a 27 stycznia 79 lat od wyzwolenia Sępólna Krajeńskiego spod okupacji Niemców.
Wydarzenia związane z ostatnimi dniami wojny w naszym mieście utrwalono w zapiskach kronikarskich Pawła Kalinowskiego – kierownika ówczesnej Szkoły Powszechnej w Sępólnie, który relacjonował: Już od 26 stycznia wieczorem władze niemieckie wydały nakaz ewakuacji miasta, ostatni Niemcy wyszli z miasta nad ranem. Tego też dnia o godzinie 5 rano wystrzały czołgów rosyjskich obudziły mieszkańców miasta od strony szosy Koronowskiej. Miasto zostało zajęte do rzeki Sępolenki przez Armię Czerwoną. Po jej drugiej stronie stacjonowały, w znacznej odległości, wojska niemieckie w Piasecznie, Sikorzu i Trzcianach. Walki toczono także w okolicy Komierowa. Drugą część miasta zajęto dzień później, po ściągnięciu przez Rosjan większych posiłków.
Archiwalna fotogaleria:
Sępólno Krajeńskie na pokolorowanych starych zdjęciach. Tak wyglądało miasto w XX wieku – zobacz
Sępólno Krajeńskie na starych pocztówkach. Archiwalne zdjęcia – zobacz
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa w Sępólnie Krajeńskim z okazji 104. rocznicy powrotu Sępólna Krajeńskiego do macierzy oraz 79. rocznicy wyzwolenia miasta.
Źródło fotografii: https://www.facebook.com/photo/?fbid=796787332493930&set=pcb.796788472493816
Fotorelacje:
https://www.gmina-sepolno.pl/aktualnosc-1015-104_rocznica_powrotu_sepolna.html
27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. To święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r.
„Obywatele polscy w KL Auschwitz” – lekcja i film poświęcony losom obywateli II RP w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady – zobacz
Materiały edukacyjne:
Uczcijmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu z wykorzystaniem materiałów opracowanych przez Dział Edukacji Muzeum POLIN – link
Zapraszamy do zapoznania się z filmami i materiałami edukacyjnymi przeznaczonymi dla szkół ponadpodstawowych – link
Film „Muranów – Dzielnica Północna” (2021) w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.
Film „Ja będę żyła! Relacje polskich Żydów o II wojnie światowej”
INNE MATERIAŁY:
AUSCHWITZ-BIRKENAU – BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY – link
„Obywatele polscy w KL Auschwitz” – lekcja i film poświęcony losom obywateli II RP w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady – link
Holokaust. Pamięć to za mało – link
Wystawa: Zagłada Żydów – link
Wystawa: Niemieckie obozy zagłady – link