„Repetytorium Maturzysty” – pomoc w utrwaleniu materiału przed maturą.
Powstał cykl „Repetytorium Maturzysty” – 70-minutowe programy telewizyjne poświęcone wybranym zagadnieniom z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, historii, geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie. Omawiają je doświadczeni nauczyciele i specjaliści w swoich dziedzinach. Materiały powstały we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Dodatkowo w „Repetytorium Maturzysty” pojawiają się psychologowie oraz trenerzy rozwoju osobistego. Podpowiadają oni maturzystom, jak najlepiej radzić sobie ze stresem przed egzaminem. Prowadzą także specjalne treningi wspomagające zapamiętywanie dużych ilości materiału.
Wszystkie odcinki cyklu można zobaczyć w serwisie VOD TVP.
Dodano: 29.03.2021 r.
Opanuj stres i zdaj egzamin bez nerwów – zapraszamy do obejrzenia webinarium.
Wielkimi krokami zbliżają się egzaminy maturalne. Dla przygotowujących się do nich uczniów nadchodzące tygodnie mogą być szczególnie stresujące. W związku z tym zapraszamy maturzystów do obejrzenia webinarium ADAMED SmartUP dotyczącego sytuacji stresowych. Prowadząca, psycholog dr Alicja Gniewek wskazuje, czym jest stres, co go powoduje oraz co należy robić, by uodpornić się na jego negatywne działanie. Przede wszystkim jednak w wideo dzieli się sprawdzonymi technikami radzenia sobie w stresujących sytuacjach, takich jak np. egzamin dojrzałości.
MATURA 2021
Nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego.
Egzamin maturalny będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.
- Język polski jako przedmiot obowiązkowy
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
- Czas trwania: 170 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
część 2: wypracowanie – 50 pkt. - Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
- Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
- Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
- Matematyka jako przedmiot obowiązkowy
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
- Czas trwania: 170 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte.
- Liczba zadań otwartych: 7 (w latach 2015–2020: 9).
- Język obcy jako przedmiot obowiązkowy
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
- Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
- Czas trwania: 120 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
- Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
- Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
- W przypadku języków obcych nowożytnych – ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
- Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.
- Inne zmiany na egzaminach
- Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
- Będzie możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.
- Dodatkowo w rozporządzeniu opisano warunki zdania egzaminu maturalnego w 2021 r. oraz uzyskania świadectwa dojrzałości, w tym uzyskania świadectwa dojrzałości przez absolwentów z lat ubiegłych.
ZOBACZ WIĘCEJ: Załącznik zawierający wymagania egzaminacyjne na egzamin maturalny obowiązujące w 2021 r.
źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym
CKE opublikowała aneksy do informatorów o egzaminach w 2021 roku, a także zaktualizowaną informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminów.
- Informatory o egzaminie maturalnym https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/informatory/
- Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2021 r.
Zobacz więcej:
- PREZENTACJA https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/download/zal_00009906_01_02.pdf
- Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym w 2021 roku.
- Harmonogram przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2021 roku. Aktualizacja z dnia 22.12.2020 r.
- Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2021 r. – Pytania i odpowiedzi
MATERIAŁY POWTÓRZENIOWE DLA MATURZYSTÓW
Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jest dostępnych wiele materiałów, z których mogą korzystać maturzyści i ich nauczyciele podczas przygotowań do egzaminu maturalnego. Dostępne są również zbiory zadań z poszczególnych przedmiotów. Dostępne są również arkusze egzaminacyjne z lat 2015-2019.
PRZYGOTOWANIA DO MATURY BEZ OGRANICZEŃ Z NOWĄ ERĄ
Uczniowie mogą bez ograniczeń korzystać z materiałów dostępnych na portalu terazmatura.pl. W Strefie ucznia, po zalogowaniu, uczeń zyskuje dostęp przedmiotów maturalnych. Znajdzie tam informacje dotyczące egzaminu maturalnego oraz dodatkowe materiały wspierające proces przygotowań:
- kalendarz przygotowań maturalnych,
- zadania i arkusze maturalne,
- artykuły z aktualnymi informacjami na temat wymagań maturalnych.
PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY 2020
MATERIAŁY EDUKACYJNE Z MATEMATYKI:
- Karta wzorów matematycznych
- Działy matematyki i przykłady rozwiązań
- Matura z matematyki
- Zbiory zadań z matematyki
- 76 filmów dotyczących różnych zagadnień z matematyki
- Zadania, sprawdziany i materiały edukacyjne z matematyki – liceum i technikum
- https://www.youtube.com/user/KhanAcademyPolski/featured – Khan Academy jest organizacją non-profit, której misją jest zmiana edukacji tak by umożliwić wykształcenie na wysokim poziomie każdemu i wszędzie.
INNE:
- Testy online
- https://testy.dlamaturzysty.info
- Testy maturalne z matematyki
- Testy maturalne
- Zadania maturalne z matematyki z rozwiązaniami
- Arkusze maturalne
- O egzaminie
- https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/o-egzaminie/
- Komunikaty
- https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/komunikaty-i-informacje/
- Informatory
- https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/informatory/
- Arkusze
- https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/arkusze/
- Materiały dla uczniów i nauczycieli
- https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/materialy-dodatkowe/
- Informator maturalny z języka polskiego
- https://ckgov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Informatory/2015/Jezyk-polski.pdf
- Matura ustna z języka polskiego
- https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/materialy-dodatkowe/materialy-dla-uczniow-i-nauczycieli/jezyk-polski-czesc-ustna/
PO MATURZE
- Informator dla maturzystów 2021 PERSPEKTYWY
- Znajdź uczelnię dostosowaną do swoich potrzeb https://www.uczelnie.pl/miasto/bydgoszcz
- Informacje o kierunkach studiów http://wybierzstudia.nauka.gov.pl/pages/search/wizard
- Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych http://www.pomaturze.pl
EGZAMIN MATURALNY W FORMULE 2023
- Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 26 marca 2021 r. dotycząca informatorów o egzaminie maturalnym dla absolwentów 4-letniego LO i 5-letniego technikum, przeprowadzanym od 2023 r. – zobacz
- Informator ogólny o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 zawiera informacje o zasadach organizowania i przeprowadzenia egzaminu – zobacz
- Informatory o egzaminie maturalnym w Formule 2023 zawierają m.in.
a) opis wymagań sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych
b) opis arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów
c) zasady oceniania rozwiązań zadań – w tym szczegółowe skale oceniania wypracowań z komentarzami oraz przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami. W przypadku zadań, które wymagają napisania wypracowania, w informatorach przedstawiono przykładowe realizacje tematów napisane przez uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, ocenione oraz skomentowane przez egzaminatorów – zobacz - Podstawa programowa z poszczególnych przedmiotów – zobacz
Zadania egzaminacyjne – egzamin maturalny w Formule 2023
Zadania w arkuszach egzaminacyjnych egzaminu maturalnego w Formule 2023 będą sprawdzały stopień opanowania przez absolwentów wiadomości i umiejętności określonych w wymaganiach ogólnych i szczegółowych w podstawie programowej kształcenia ogólnego z 2018 r. (Dz.U. poz. 467).
Zmodyfikowana zostanie również – względem obecnie stosowanej – formuła niektórych egzaminów, w tym np.
a) arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie składał się z trzech części, tj. czytania ze zrozumieniem, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania. Na rozwiązanie zadań maturzyści będą mieli 240 minut; dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzenia znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych – tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej
b) arkusz z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie składał się z dwóch części, tj. testu z zakresu historii i teorii literatury oraz wypracowania. Na rozwiązanie zadań maturzyści będą mieli 210 minut; dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzenia znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych – tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej
c) zestaw zadań do części ustnej egzaminu z języka polskiego będzie składał się z dwóch zadań, w tym jednego zadania z puli zadań jawnych, ogłoszonych na stronie CKE na dwa lata przed egzaminem
d) w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie podstawowym:
– zrezygnowano z zadań, za rozwiązanie których można było uzyskać 5 albo 6 punktów, na rzecz większej liczby zadań, za rozwiązanie których można uzyskać 1 albo 2 punkty
– zwiększona została liczba zadań otwartych w arkuszu
– wprowadzone zostaną nowe typy zadań, wykorzystywane już w egzaminie ósmoklasisty, np. zadania prawda – fałsz, zadania na dobieranie, zadania na uzupełnianie luki
– wprowadzone zostaną zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności matematyczne w kontekstach praktycznych;
e) w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie rozszerzonym zdający będą rozwiązywali wyłącznie zadania otwarte – zrezygnowano ze stosowanych obecnie zadań wyboru wielokrotnego (ABCD) oraz zadania z kodowaną odpowiedzią
f) w egzaminach z języków obcych nowożytnych – na wszystkich poziomach: podstawowym, rozszerzonym, dwujęzycznym – wprowadzono zadania otwarte w każdej części arkusza, tj. rozumieniu ze słuchu, rozumieniu tekstów pisanych, znajomości środków językowych (gramatyki i leksyki)
g) w arkuszu egzaminacyjnym z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym zrezygnowano z wypracowania na rzecz dwóch dłuższych wypowiedzi pisemnych, w tym wypowiedzi w formie pisma formalnego (np. zażalenia, pozwu, apelacji, odwołania, skargi) na podstawie różnych materiałów źródłowych
h) w arkuszu egzaminacyjnym z historii na poziomie rozszerzonym wprowadzono nowe zasady oceniania wypracowania
i) w arkuszach egzaminacyjnych z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki, geografii na poziomie rozszerzonym) zwiększono udział zadań w wiązkach, tj. zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności z różnych działów na podstawie wspólnego materiału źródłowego (tekstów, wykresów, tabel itd.)
j) egzamin z informatyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzany w jednej części (nie tak jak obecnie – w dwóch)
k) w arkuszach egzaminacyjnych z wielu przedmiotów wykorzystywane będą zadania wymagające zastosowania wiadomości i umiejętności z danego przedmiotu w kontekście praktycznym, dnia codziennego.