#ZOSTAŃ W DOMU
UWAGA!
W czasie nauczania zdalnego biblioteka czynna codziennie i udostępnia swoje zbiory.
Jeśli jednak macie utrudnione przybycie do szkoły, możecie w zastępstwie skorzystać z e-zbiorów. Prezentuję Wam przydatne linki do stron książkami i lekturami szkolnymi, które ułatwią naukę zdalną i być może umilą pobyt w domu. Dostęp do książek, szczególnie lektur jest na nich bezpłatny. Życzę efektywnego przeszukiwania cyfrowych zbiorów i miłej lektury.
#ZOSTAŃ W DOMU I CZYTAJ ONLINE: e-booki http://biblioteka.zspsepolno.pl/strony/e-booki.htm
- Biblioteki cyfrowe w Polsce. Tu odkryjecie skarby w ponad 200 bibliotekach cyfrowych. Szukaj książek, rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny. Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line. Wszystkie poniższe źródła są legalne. Większość z nich jest adresowanych do różnych grup odbiorców – dla dzieci, młodzieży, dorosłych – i każdego, kto szuka wiedzy, rozrywki lub rozwija swoje hobby.
- Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów
Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:
Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe
Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe
W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.
W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.
Ponadto, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.
Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach Priorytetu 4 NPRCz jest digitalizacja i udostępnienie w POLONIE kolekcji tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół pozwalających na prowadzenie zajęć online. Wśród ponad 500 kolekcji znalazły się m.in. kolekcje dotyczące władców Polski zawierające najważniejsze publikacje i źródła historyczne prezentowane w POLONIE, kolekcje związane z nazwiskami najwybitniejszych polskich pisarzy, w których poza ich publikacjami znajdują się również teksty dotyczące ich twórczości oraz inne dokumenty z nią związane. Powstały również kolekcje rozwijające zainteresowania uczniów.
Poza materiałami dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, zdigitalizowano i udostępniono w cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica ponad 21 tys. publikacji i artykułów z czasopism naukowych jako materiałów dydaktycznych na potrzeby m.in. szkolnictwa wyższego.
Ostatnim, ale również jednym z najważniejszych zadań zrealizowanych przez Bibliotekę Narodową w ramach Priorytetu 4 NPRCz, jest zakup licencji niewyłącznych do publikacji chronionych majątkowymi prawami autorskimi. Dzięki tym działaniom w polona.pl znajdzie się twórczość ponad 120 polskich pisarzy i poetów, która do tej pory ze względu na ochronę praw autorskich nie mogła być prezentowana w internecie. W ramach tego zadania Biblioteka Narodowa nabyła prawa do całości lub części utworów m.in. Zbigniewa Herberta, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego, Poli Gojawiczyńskiej, Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Piotra Matywieckiego, Urszuli Kozioł, Jacka Bocheńskiego. Wszystkie publikacje, do których BN uzyskała licencje, zostaną zdigitalizowane i udostępnione za pośrednictwem POLONY za darmo również w formatach pozwalających na korzystanie z nich na czytnikach (EPUB, MOBI, PDF).
- Lista bibliotek światowych. Tu odkryjecie skarby w prawie 100 bibliotekach cyfrowych na całym świecie, w których dotrzeć można nie tylko do książek, ale również do rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny. Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.
- Federacja Bibliotek Cyfrowych to platforma, która w jednym miejscu pozwala przeszukać i czytać online zbiory z ponad 100 bibliotek cyfrowych. W portalu Federacji znaleźć można m.in. zasoby Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej oraz e-biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Obok dużych bibliotek cyfrowych są także małe udostępniające swoje zbiory w sieci. W bazie FCB znajduje się ponad 6,7 miliona obiektów cyfrowych.
- EBSCO – czyli eBook Public Collection zawiera ponad 35 tysięcy obcojęzycznych książek elektronicznych (w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W bazie można znaleźć literaturę o różnorodnej tematyce: np. literaturę obyczajową, biografie oraz publikacje na temat zdrowia, podróży czy gotowania. Wszystkie e-książki dostępne są bez ograniczeń.
- Ninateka – katalog literatura: serwis uruchomiony przez Narodowy Instytut Audiowizualny, w którym udostępniono nieodpłatnie nagrania audio oraz wideo(m.in. filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych i koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne, audycje radiowe itd. Dodatkowo wyodrębniona jest sekcja, gdzie dostępne są słuchowiska i audycje poświęcone literaturze (Ninateka – konto edu).
- Czytanie przed spaniem. Propozycja dla młodszych czytelników (Waszego rodzeństwa), czyli opowieści czytane przez polskich aktorów – oferta przygotowana dla młodszych czytelników, czyli ponad 50 krótkich opowieści czytanych przez polskich aktorów.
- Kultura w sieci.
INNE PROPOZYCJE:
- #ZOSTAŃ W DOMU I POZNAJ HISTORIĘ: http://biblioteka.zspsepolno.pl/strony/kronika2/2019_2020/e-historia.htm
- #ZOSTAŃ W DOMU I UCZ SIĘ MATEMATYKI: http://biblioteka.zspsepolno.pl/strony/kronika2/2019_2020/e-matematyka.htm
- #ZOSTAŃ W DOMU I ZWIEDZAJ MUZEA ONLINE: http://biblioteka.zspsepolno.pl/strony/kronika2/2019_2020/e-kultura.htm
- #ZOSTAŃ W DOMU I PODRÓŻUJ ONLINE: http://biblioteka.zspsepolno.pl/strony/kronika2/2019_2020/e-wycieczki.htm
- BEZPIECZEŃSTWO http://biblioteka.zspsepolno.pl/strony/kronika2/2019_2020/bezpieczenstwo.htm
- CYBERBEZPIECZEŃSTWO https://www.gov.pl/web/mswia/cyberbezpieczenstwo
- ZDROWIE http://biblioteka.zspsepolno.pl/strony/kronika2/2019_2020/e-zdrowie.htm