Zachęcamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. 19 kwietnia przypada 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasza szkoła po raz szósty postanowiła dołączyć do akcji #Żonkile, upamiętniającej Powstanie w Getcie Warszawskim, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN #ŁączyNasPamięć #NieBądźObojętny
W 82. rocznicę kwietniowego zrywu program towarzyszący akcji Żonkile poświęcamy odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
„Odwaga to przede wszystkim wierność sobie, wierność własnym przekonaniom. Bywają takie czasy, kiedy wierność sobie wymaga najwyższych, wręcz niewiarygodnych poświęceń. Tak właśnie było tutaj, w Warszawie, 19 kwietnia 1943 roku, kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim” – mówi Robert Makłowicz, ambasador tegorocznej edycji akcji Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych!
Hasłem tegorocznej akcji Żonkile jest odwaga.
Dla starszych uczestniczek i uczestników przygotowano wystawę plakatową „Dodajemy odwagi” – wraz ze scenariuszem lekcji poświęconej biografiom:
- Marka Edelmana,
- Mary Berg,
- Emanuela Ringelbluma,
- Izraela Milejkowskiego,
- Marysi Ajzensztadt,
- Nachuma Grzywacza.
To właśnie ich wizerunki i historie znalazły się na plakatach. Ich życiorysy pomagają lepiej zrozumieć kontekst i znaczenie powstania w getcie warszawskim.
Każda z tych osób jest dla nas symbolem odwagi – a ich losy stają się punktem wyjścia do rozmowy z młodzieżą o tym, czym dziś jest odwaga i jak o niej rozmawiać.
Koncepcja merytoryczna wystawy plakatowej „Dodajemy odwagi”: Justyna Suchecka-Jadczak.
Projekt graficzny wystawy plakatowej „Dodajemy odwagi”: Ola Szmida.
Wystawę plakatową tworzy 6 elementów, które mogą zostać wydrukowane w formacie A4 lub A3.
- Pobierz Wystawę plakatową „Dodajemy odwagi” [ZIP, elementy w formacie A3] →
- Pobierz Wystawę plakatową „Dodajemy odwagi” [ZIP, elementy w formacie A4] →
- Pobierz scenariusz lekcji do wystawy plakatowej „Dodajemy odwagi” [PDF] →
Animacja „Zdążyć przed Panem Bogiem”
Scenariusz lekcji i karty pracy dla klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych [PDF] →
Film „Muranów – Dzielnica Północna”, stworzony na potrzeby akcji w ubiegłych latach. Materiał utrzymany jest w stylistyce youtuberskiej i towarzyszą mu scenariusz lekcji i karta pracy.
Na potrzeby akcji w 2022 roku został przygotowany reportaż Anny Bikont. Tekst przybliża postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta. Reportaż uzupełniają scenariusz lekcji i karta pracy, które można wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
- Pobierz tekst Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendler i Adam Celnikier” [PDF] →
- Pobierz scenariusz lekcji i karty pracy dla szkół ponadpodstawowych [PDF] →
Powstanie w getcie warszawskim. Informacje historyczne – zobacz
Zachęcamy Was do wykonania własnych papierowych żonkili. Poniżej znajduje się link do szablonu żonkila i film z instrukcją:
Szablon żonkila
Uproszczony szablon żonkila – pobierz
Instrukcja – zobacz
„We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli” – premiera filmu w ramach akcji Żonkile – zobacz
Zalecenia i wskazówki dotyczące edukacji na temat II wojny światowej i Zagłady – zobacz
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Facebook
Akcja Żonkile 2024: program obchodów – zobacz
Źródło: https://polin.pl/pl
Uczniowie branżowej szkoły I stopnia upamiętnili rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W ramach zajęć przedmiotu „Kształtowanie aktywności i kreatywności uczniów” wykonali papierowe żonkile, rozmawiali na temat odwagi. Młodzież dowiedziała się również o idei akcji „Łączy nas pamięć”, obejrzała film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – obejrzeli” film Muranów – Dzielnica Północna”.