Materiały edukacyjne:
- „Gra o Niepodległość” – film animowany Instytutu Pamięci Narodowej – Film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej został przygotowany na obchody Święta Niepodległości w 2018 roku. Pokazuje zmagania Polaków o wolność po rozbiorach. Polacy tracą swoje państwo, ale nie ducha walki, jednak polityka trzech sąsiadów: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier uniemożliwia odzyskanie niepodległości. Film, ukazując polską drogę do Niepodległości, skupia się na trzech postaciach: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim oraz Ignacym Janie Paderewskim. Dzieliło ich wiele, ale łączyło umiłowanie Ojczyzny.
Wystawa: Polskie Symbole Narodowe
- Jak zrobić kotylion:
Zobacz więcej, kliknij na linki poniżej:
- GWO – filmik czas odtwarzania: 3,25 – https://gwo.pl/przedmioty/historia/filmy-edukacyjne/odzyskanie-niepodleglosci-2/
- https://artsandculture.google.com/exhibit/niepodległość/6AKSbc3fuwr6Kg – wystawa online – Muzeum w Krakowie
- 11 pytań na 11 listopada. Każdy Polak powinien to wiedzieć: https://www.o2.pl/quiz/informacje/6574429713152129/1
- „Zjednocz Polskę” – gra edukacyjna dla szkół ponadpodstawowych z cyklu „Godność, wolność i niepodległość” – kliknij
- „Piłsudski, Witos, Paderewski, Dmowski- sprawdź, czy wiesz o nich wszystko? – quiz wiedzy dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
- „Święto Niepodległości” – quizy
źródło:https://www.wprost.pl/historia/quizy/10541929/swieto-niepodleglosci-latwy-quiz-z-historii-odzyskania-niepodleglosci.html
– 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę – O rocznicy, literatura, historia, audycje radiowe i filmy: https://padlet.com/dbpwr/kigabdyo1ii1
Hymn można zaśpiewać a capella, sięgnąć po nuty przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa” i dostępne na stronie www.niepodlegla.gov.pl bądź włączyć telewizję lub radio i odnaleźć stację, która będzie grała Mazurka. W tym roku do akcji włączyły się główne stacje radiowe i telewizyjne w kraju.
Sześć postaci, które odegrały istotną rolę podczas przełomowych wydarzeń w 1918 roku. Różniło ich wiele m.in. pochodzenie, kraj zaborczy, w którym się wychowywali czy poglądy. I choć później, w wolnej II Rzeczypospolitej, ich konflikty przybrały tragiczny przebieg – po I wojnie światowej wspólnie potrafili się porozumieć, wykorzystać sprzyjające warunki i doprowadzić do narodzenia się II RP. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński – przeczytaj krótką biografię i zobacz przykładowe filmy:
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/narodowe-swieto-niepodleglosci-ciekawostki-i-cwiczenia
Materiały audiowizualne
- „1918 historia odzyskania niepodległości” – dokumentalny film edukacyjny.
- „Niepodległość” – film dokumentalny prezentujący drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski.
- „Sztandar wolności” – cyfrowo zrekonstruowany dokument Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku, przedstawia walkę o niepodległość Polski w latach 1905-1920.
Scenariusze lekcji i akademii
- „Józefa Piłsudskiego marzenie o wolności” – scenariusz zajęć dla nauczycieli przygotowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w ramach projektu „Historia: zobacz”.
- Scenariusz apelu na święto odzyskania niepodległości – Zintegrowana Platforma Edukacyjna.
- „Bohaterowie i bohaterki niepodległości” – pakiet edukacyjny dla szkół programu „Niepodległa” we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Materiały dydaktyczne
- Różnymi ścieżkami ku Niepodległej szli. Ojcowie Polski Odrodzonej
- Odzyskanie niepodległości – Wydawnictwo Nowa Era przygotowało materiały dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pozwalające na uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nauczyciele mogą skorzystać ze scenariuszy i kart pracy do języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego, muzyki i plastyki.
- Pakiet edukacyjny #BarwyWspólne – to zestaw narzędzi dla nauczycieli, edukatorów, animatorów przeznaczony do pracy z dziećmi i młodzieżą.
- Źródła historyczne i materiały edukacyjne – strona programu Niepodległa.
- „Blog z wąsem” – materiały, zdjęcia o Józefie Piłsudskim, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
- „Z wizytą u Dziadka” – gra edukacyjna dla uczniów klas 1-3 z cyklu „Godność, wolność i niepodległość”.
- „Memory z Józefem Piłsudskim” – gra edukacyjna dla klas 4-8 z cyklu „Godność, wolność i niepodległość”.
- „Zjednocz Polskę” – gra edukacyjna dla szkół ponadpodstawowych z cyklu „Godność, wolność i niepodległość”.
- „Bohaterowie Niepodległej” – seria IPN „ O niepodległość i granice Polski odrodzonej”, upamiętniająca postacie, które uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Polski w różnych okresach jej najnowszych dziejów.
- Materiały edukacyjne IPN – materiały źródłowe, plakaty historyczne, gry, komiksy, infografiki.
- Nowa Era: materiały na lekcje – https://www.nowaera.pl/100latniepodlegla
- https://niepodlegla.gov.pl/
- O niepodległej
- https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/zrodla-i-materialy-edukacyjne/
- https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/najcenniejsze-dziedzictwo-materialy-o-polskich-pomnikach-historii-do-pobrania/
- https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polska-morska-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/