20 października 2023 r. uczniowie klas: I A, I B, I C branżowej szkoły I stopnia oraz klas technikum: I TA, I TB,
II T i III T uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w ramach projektu „Mocni w Prawie”
finansowanego z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzonych przez prawnika p. Cezarego Wiśniewskiego – Fotorelacja.
Młodzież została zapoznana w aspekcie prawnym z rodzajami czynów karalnych, rodzajami przemocy, przejawami demoralizacji, przemocą w cyberprzestrzeni i ich skutkami prawnymi.
Prowadzący wyjaśnił, na czym polegają takie formy cyberprzemocy, jak:
– spoofing – podszywanie się pod banki, instytucje i urzędy w rozmowie telefonicznej;
– phishing – atak za pomocą wiadomości e-mail lub SMS, kliknięcie w załączony link wiąże się z pobraniem szkodliwego oprogramowania na telefon lub komputer, kradzież danych;
– stalking – uporczywe wysyłanie obraźliwych wiadomości, pogróżek, nękanie na portalach społecznościowych
– seksting – stanowi okazje do szantażu finansowego lub emocjonalnego, powszechnie wykorzystywany przez pedofilów.
Rodzicu i uczniu pamiętaj:
- W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast przerwij rozmowę telefoniczną!
- Nigdy nie umieszczaj w sieci wrażliwych danych na swój temat!
- Wszelkie przypadki zgłaszaj do centrum cyberbezpieczeństwa CSIRT NASK – https://incydent.cert.pl/
- W Polsce posiadanie narkotyków nawet na własny użytek stanowi przestępstwo zagrożone kara pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku posiadania znacznej ilości narkotyków, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 10.
- Rozpijanie małoletniego – dostarczanie, ułatwianie lub nakłanianie do spożycia napoju alkoholowego podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
- Poszkodowani przestępstwem nie zostają sami – Fundusz Sprawiedliwości gwarantuje bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną – lista ośrodków na stronie funduszsprawiedliwosci.gov.pl
Dnia 20 października br. uczniowie klasy V technikum uczestniczyli w spotkaniu z prawnikiem p. Markiem Szczechowskim, reprezentującym Fundację CIVITAS z Nakła. Uczniowie zostali zapoznani z wybranymi przepisami kodeksu cywilnego i karnego, postępowaniem sądowym w sprawach rodzinnych. Fundacja Civitas prowadzi Biuro Porad Obywatelskich w Nakle nad Notecią, świadczy bezpłatną pomoc prawną w zakresie trzech obszarów: rodzinnego, świadczeń socjalnych oraz świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Finansowanie projektu pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Siedziba fundacji znajduje się w Nakle nad Notecią przy ul. Dąbrowskiego 18. Warunkiem uzyskania porady jest wcześniejsza rezerwacja wizyty (również przez Facebook). W ten sposób, wchodzący w dorosłość nasi uczniowie, zyskali kolejną porcję niezbędnej do funkcjonowania w społeczeństwie, wiedzy ogólnej. Dziękujemy!!!!