Dnia 18 października 2024 roku uczniowie technikum mechatroniczego uczestniczyli w Inżynieraliach Politechniki Bydgoskiej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej.
Inżynieralia Politechniki Bydgoskiej to wydarzenie adresowane przede wszystkim do tegorocznych maturzystów. Głównym celem tego wydarzenia to przedstawienie kierunków studiów na Politechnice Bydgoskiej oraz pokazanie na czym polegają studia inżynierskie i pokazanie roli inżyniera we współczesnym świecie. Uczniowie poznają zawód inżyniera od strony praktycznej – stąd w programie liczne warsztaty w pracowniach i laboratoriach.
O godzinie 9:00 w Audytorium Novum wszystkich przywitał Dziekan dr hab. inż. Piotr Aleksandrowicz.
Następnie odbyła się
• prezentacja oferty dydaktycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej
• pokaz dronów i robopsa Wimka
• prezentacja samorządu studenckiego
Prezentowano następujące kierunki studiów: Mechanika i Budowa Maszyn oraz Mechatronika, Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii, Transport i Logistyka, Inżynieria w Medycynie, Technika Bezpieczeństwa i Obronności.
Politechnika Bydgoska na Inżynieralia przygotowała dużo atrakcji. Zwiedzanie laboratoriów wydziałowych nasi uczniowie rozpoczęli od laboratorium fotowoltaiki, gdzie młodzież mogła poznać tajniki montażu instalacji farm fotowoltaicznych.
Następnie nasi mechatronicy udali się do laboratorium obrabiarek. Zobaczyliśmy pokaz pracy obrabiarki numerycznej CNC.
Kolejnym etapem zwiedzania była wizyta w laboratorium wirtualnego spawania. Wirtualna rzeczywistość często kojarzy się z grami komputerowymi, jednakże narzędzia informatyczne tego rodzaju znajdują także zastosowanie w zdobywaniu umiejętności spawania, czyli łączenia materiałów. Adam, Michał i Jakub skorzystali z możliwości samodzielnego i bezpiecznego przeprowadzenia procesu spawania w wirtualnej rzeczywistości. Gratulujemy im odwagi. Zobaczcie jak poradził sobie Michał, obejrzyjcie filmik poniżej.
W laboratorium mechatroniki dr inż. Sylwester Wawrzyniak, pracownik Politechniki Bydgoskiej, a także nauczyciel przedmiotów zawodowych w naszej szkole, zaprezentował możliwości robotów.
Odwiedziliśmy także Akademickie Centrum Sportu oraz Strefę biznesu. Zwiedziliśmy budynek, w którym mieści się wielofunkcyjna hala sportowa z boiskami do futsalu, siatkówki, koszykówki, siłowniami i ścianką wspinaczkową.
Na koniec pobytu na Politechnice Bydgoskiej udaliśmy się do laboratorium komputerowego, w którym uczniowie projektowali w programie Inventor 2024. Oprogramowanie to służy do projektowania elementów mechanicznych.
Podczas zwiedzania uczniowie mieli możliwość spotkać się i porozmawiać ze studentami. Dla zwiedzających uczelnia przygotowała ciekawe warsztaty, pokazy w laboratoriach i Strefę biznesu.
Oferta dydaktyczna – zobacz
Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej – Facebook
Fotorelacja organizatorów –
1. https://www.facebook.com/photo/?fbid=950167077151651&set=pcb.950174133817612
2. https://www.facebook.com/photo/?fbid=950241070477585&set=pcb.950255430476149
4. Na czym polegają obliczenia we współczesnej mechanice? Jak roboty mogą wyręczać ludzi? Gościem POLI-GLOTÓW jest dr inż. Michał Stopel z Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej – zobacz