Narodowe czytanie
Z okazji obchodów 100–lecia odzyskania niepodległości Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił Polaków do Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał Prezydent RP Andrzej Duda.
Do wspólnego czytania i słuchania fragmentów powieści o losach młodego Cezarego Baryki w okresie kształtowania się państwa polskiego, zaprosiła uczniów i mieszkańców powiatu sępoleńskiego Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim. Uroczystość odbyła się 7 września w Centrum Aktywności Społecznej. Obszerne fragmenty powieści czytali: Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski, Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Dyrektor Biblioteki Grażyna Kędzierska, Dyrektor Gminnego Przedszkola nr 2 „Bajka” Violetta Felczak, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Wiesława Stafiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Katarzyna Kolasa, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Irena Hamerlik – Jaskulska, Radny i członek Bractwa Kurkowego Zdzisław Grzeca, polonistka i członek Bibliotecznej Rady Społecznej Renata Bukolt oraz młodzież szkolna. Całość była urozmaicona występem wokalnym – wykonaniem pieśni patriotycznej przez uczniów SP nr 1 oraz pokazem wybranych scen z filmu „Przedwiośnie” w reż. F. Bajona. Czytania lektury z uwagą wysłuchali nasi uczniowie z klasy III technikum budownictwa wraz z opiekunami – polonistkami p. Zdzisławą Migawą i p. Sylwią Gołaś. Na koniec organizatorzy wydarzenia specjalną, okolicznościową pieczęcią z pamiątkowym stemplem, pieczętowali egzemplarze "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego przyniesione przez uczestników akcji.

 

 

 

 

 

Powrót do aktualności