Projekcja filmu "Karolewo 1939"

W ubiegłym roku w listopadzie braliśmy udział w spotkaniu z autorką książki Karolewo 1939 - dr Izabelą Mazanowską, z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast 28 listopada br. w CKiS w Sępólnie Kraj. uczniowie naszej szkoły obejrzeli film dokumentalny Karolewo 1939. Jest to pierwsza część cyklu o tak zwanej „zbrodni pomorskiej”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Sebastian Bartkowski, nauczyciel historii, twórca Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Gdańsku. Zdjęcia do produkcji powstawały na terenie powiatu sępoleńskiego. Wzięli w nich udział aktorzy-amatorzy. Przy produkcji filmu zaangażowano m.in. pracowników sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki. Zdjęcia do filmu obejmowały sceny w piwnicach Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza, Starostwa Powiatowego oraz na ulicy Studziennej w Sępólnie Kraj.

Film opowiada historię „zbrodni pomorskiej”, prezentując losy ludności cywilnej, która trafiła do obozu jenieckiego w Karolewie, mającego służyć eksterminacji ludności polskiej i żydowskiej. Chodziło o „wyczyszczenie” terenu z przedstawicieli inteligencji, urzędników, policjantów, księży. Fabuła opiera się na relacjach świadków, opiniach historyków i rekonstrukcjach wydarzeń. W filmie zobaczyliśmy m.in. zeznania Pana Mariana Bethke (Sępólno Kraj.), który był więźniem tego obozu, Pani Praksedy Karolewskiej (Sośno), której ojciec - Jan Niemczyk z Rogalina, został zamordowany przez Niemców jesienią 1939 r. O swoich przeżyciach opowiadał także Pan Józef Zdzisław Konnak, syn Konrada Konnaka zamordowanego w Karolewie.

Dokonane po wojnie ekshumacje zwłok ujawniły niezwykłe barbarzyństwo sprawców. W obozie selekcjonowano ofiary i szybko zabijano. Podstawowym elementem, którym zadawano śmierć Polakom, były maczugi, kije, szprychy, łańcuchy, łopaty, szpadle. Najbardziej zatrważające jest to, że zbrodnia w Karolewie miała charakter sąsiedzki. Sprawcami byli miejscowi Niemcy, którzy przed wybuchem wojny żyli obok Polaków.

Rok po wojnie ekshumowane szczątki więźniów złożono w dwóch zbiorowych mogiłach. Między nimi wzniesiono kaplicę-mauzoleum. Film został zrealizowany przez Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Produkcja powstała w ramach projektu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. „Zbrodnia pomorska" jest szczególna dla nas, ponieważ dotyczy tych ludzi, którzy tutaj mieszkali. Udział w projekcji filmu był dla nas najlepszą lekcją historii.

 

Powrót do aktualności