"Antymina" - spotkanie profilaktyczne
 

Zespół Szkół Ponad- podstawowych w Sępólnie Kraj. gościł dnia 10 października 2018 r. profilaktyków z Artystycznym Programem Profilaktyki Uzależnień „Antymina” – Profilaktyka z pasją. Program został zorganizowany jako „Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.”
Nasza szkoła systematycznie podejmuje szeroką gamę działań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom różnorodnych zagrożeń. Program „Antymina” wyróżnia się sposobem przekazania młodzieży trudnych treści. Prelegenci z wielką pasją opowiadali, na podstawie własnych historii, o konsekwencjach używania środków psychoaktywnych oraz o indywidualnej odpowiedzialności za słowo i czyny. Dostępny sposób przekazu, przez osoby cieszące się wśród młodzieży autorytetem sprawił, że tak bardzo trafił do ich świadomości. Z ankiety przeprowadzonej wśród uczniów wynika, że nie tylko część artystyczna zrobiła na nich wrażenie, ale przede wszystkim usłyszane historie i osobiste doświadczenia prelegentów. Uczniowie po uczestnictwie w powyższym programie wysoko ocenili odniesione korzyści osobiste, wzrost świadomości, deklarowali wykorzystanie nabytej wiedzy w życiu codziennym. Wszyscy wyrazili chęć udziału w kolejnych tego typu spotkaniach. Oto kilka opinii uczniów:


„Po wczorajszym występie odczuwam bardzo pozytywną energię, która płynie we mnie do dnia dzisiejszego. Rap, ciekawe historie i profilaktyka sprawiają, że był to bardzo udany koncert i osobiście uważam, że następnym razem szkoła musi to powtórzyć.”


„Bardzo sympatyczna atmosfera. Bardzo wzruszające historie, które wzbudzały poczucie własnej wartości oraz wartości życia. Występ bardzo zmienia nastawienie do życia oraz zachęca do tego, aby nie popadać w nałogi, nie zażywać używek, ponieważ mają fatalne dla nas oraz życia skutki.”


„Wczorajszy koncert podobał mi się, forma w jakiej było to przedstawione trafiła do mnie i myślę, że do innych również. Widać, że Panowie mieli pojęcie o tym, co chcą przekazać młodym osobom, jak ich przestrzec i nauczyć na własnych błędach. Bardzo miło z ich strony, że po całym wydarzeniu można było podejść, porozmawiać, zrobić z nimi zdjęcia, wziąć autograf. Chciałabym w przyszłości wziąć udział w takim wydarzeniu, a co więcej zabrałabym ze sobą znajomych.”


„Wczorajsze wydarzenie bardzo mi się spodobało, ponieważ była to inna, lepsza forma dotarcia do młodzieży. Historie z życia chłopaków dały mi i na pewno jeszcze innym uczniom dużo do myślenia. Moim zdaniem takie formy przedstawienia problemu docierają bardziej do młodzieży, ponieważ usłyszeliśmy przykre historie oparte na faktach, lecz coś ich doprowadziło do zmiany i wyjście z nałogu. Bardzo chciałabym uczestniczyć takim wydarzeniu, przedstawionym w takiej formie jeszcze raz.”


„Koncert był naprawdę spoko, dał mi wiele do myślenia. Dzięki temu występowi postaram się poprawić, czyli mniej będę przeklinał i nigdy nie sięgnę po używki, narkotyki, dopalacze. Dzięki temu występowi zrozumiałem, że przeklinanie i używki są złe.”


W opinii nauczycieli uczestniczących w spotkaniu program był bardzo dobrze przygotowany merytorycznie. Skłaniał uczniów do uważnego i aktywnego uczestnictwa, motywował słuchaczy do przemyśleń, kształtował prospołeczne postawy i kompetencje psychospołeczne oraz zawierał wiele działań terapeutycznych.


Pedagog szkolny

Powrót do aktualności