„Zadbaj o siebie - bo jeśli nie Ty to kto” 
„Zadbaj o siebie - bo jeśli nie Ty to kto” – pod tym hasłem w piątek 13.10.2017r. odbyło się spotkanie przedstawicielek Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek – Orchidea, z klasą pierwszą technikum. Głównym celem prelekcji było zwrócenie uwagi młodzieży na zdrowy styl życia, samokontrolę i obserwację własnego organizmu, czyli szeroko rozumianą profilaktykę nowotworową. Wychowawczyni klasy Zdzisława Migawa rozpoczęła spotkanie, nawiązała do fraszki Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”. Wolontariuszki zachęcały do zdrowego odżywiania, spożywania mniejszej ilości cukrów, aktywności fizycznej i nie ulegania nałogom. Uczennica Paulina przedstawiła główne założenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem, które są wykładnią w profilaktyce nowotworowej. Kolejnym tematem było zachęcanie do samokontroli i badania własnego organizmu. Prelegentki uświadamiały młodzieży, że wcześnie wykryte zmiany dają szansę na całkowite wyleczenie – „Samobadanie to zapobieganie”. Panie mówiły także o roli wsparcia bliskich w walce z chorobą. Młodzież pytała o badania profilaktyczne - kiedy i gdzie je wykonać? ; Jak pomóc bliskiemu w walce z chorobą? ; Jak radzić sobie w chwilach zwątpienia w chorobie? Na koniec spotkania uczniowie otrzymali upominki - różowe długopisy i breloczki z logo stowarzyszenia i z napisem, że projekt „Zadbaj o siebie – bo jak nie Ty to kto”, współfinansowany został przez Gminę Sępólno Krajeńskie. W imieniu uczniów Kinga i Wiktoria podziękowały za prelekcję wręczając kwiaty. Spotkanie zorganizowała Mieczysława Swakowska, która od kilku lat współpracuje ze stowarzyszeniem.

  Powrót do aktualności