Spotkanie z autorką książki "Karolewo 1939"
„Zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce to nie tylko obozy koncentracyjne czy obozy zagłady. W pierwszych miesiącach okupacji dziesiątki tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej zostało bestialsko zamordowanych przez swoich niemieckich sąsiadów służących w lokalnych formacjach Selbstschutzu. Najmniej znanym z głównych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej z jesieni 1939 r. jest Karolewo w powiecie sępoleńskim. Niespełna dwudziestu członków organizacji Selbstschutz Westpreussen w ciągu 82 dni zabiło tam w brutalny sposób co najmniej 1781 osób. Blisko 400 ofiar udało się zidentyfikować.” Niniejszy cytat to zaledwie kilka zdań opisujących funkcjonowanie obozu mieszczącego się w Karolewie. W bieżącym roku ukazała się monografia na ten temat pt. Karolewo 1939. Książka ta znajduje się już w zbiorach biblioteki szkolnej, zapraszamy do lektury.
6 listopada br. w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie z autorką książki Karolewo 1939 - dr Izabelą Mazanowską, z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Książka ta jest pierwszą monografią na temat obozu w Karolewie i prezentuje najnowsze ustalenia dotyczące tych tragicznych wydarzeń. W wykładzie uczestniczyli uczniowie z klasy I i II technikum. Bardzo ciekawą część stanowiła dyskusja z uczestnikami wykładu. Na zakończenie spotkania pani dyrektor Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, podziękowała za wykład i przekazała pani dr Izabeli Mazanowskiej monografię pt. Dzieje Sępólna Krajeńskiego. Spotkanie było lekcją historii, dzięki której uczniowie naszej szkoły poznali kolejną kartę z okresu II wojny światowej, kartę z dzieją naszego regionu.

  Powrót do aktualności