Dzień Walki z Rakiem - spotkanie profilaktyczne  - 15-10-2014

Dlaczego profilaktyka wykrywania raka jest tak ważna, co zrobić, by ustrzec się przed chorobą? - tego dowiedzieli się uczniowie z klasy I C, którzy spotkali się z przedstawicielkami Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek „ORCHIDEA”. Organizatorem spotkania, zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym, był nauczyciel bibliotekarz. Na początku uczestnicy obejrzeli spot telewizyjny kampanii społecznej "Wystarczy tak niewiele", który powstał w ramach 1. edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka". Tematem tej edycji programu była profilaktyka raka piersi. Podczas spotkania młodzież poznała zasady zdrowego żywienia. Pani Kasia przyniosła dwa wielkie kosze wypełnione zdrową żywnością i szczegółowo omówiła działanie poszczególnych produktów ważnych w profilaktyce raka. Natomiast Pani Iwona zachęcała do obserwacji znamion, które pojawiają się na naszej skórze oraz zapoznała młodzież z konsekwencjami korzystania ze solarium. Pamiętajmy, że nowotwory skóry można łatwo zdiagnozować samemu, jeśli obserwuje się swoją skórę. Podczas spotkania dziewczęta zapoznały się z ulotkami dotyczącymi m.in. samobadania i profilaktyki raka piersi, obejrzały krótkie filmiki na ten temat. Ponadto przedstawicielki Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek opowiedziały o swoich doświadczeniach związanych z chorobą. Zachęcały uczniów do działań profilaktycznych w swoich środowiskach – w rodzinie i wśród znajomych. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem, który może pomóc w rozpoczęciu profilaktyki nowotworowej. To 11 kroków do tego, by ograniczyć powstawanie chorób nowotworowych. Aby nie dać szansy nowotworom, te zalecenia warto zacząć stosować jak najwcześniej. Profilaktyka i pielęgnacja ciała za młodu pozwala ustrzec się przed poważnymi zmianami w dojrzałym wieku oraz może pomóc wykryć niebezpieczną chorobę na wczesnym etapie jej rozwoju i zwiększyć szansę wyleczenia. Panie przekonywały, że rak to nie wyrok, a przede wszystkim świadomość, regularne kontrole, samobadanie i zdrowy tryb życia. Rak jest i może być wyleczalny, ale można go także uniknąć, stosując się do zaprezentowanych zaleceń. Wiadomo, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży jak ważne jest wczesne wykrywanie raka oraz zachęcanie do samokontroli i zgłaszania się na badania oraz rozpowszechnianie zasad zdrowego stylu życia. 

więcej zdjęć - galeria

 

Powrót do aktualności