„Lekcje z historii najnowszej” - współpraca z  Delekaturą IPN w Bydgoszczy

W ramach współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy nasza szkoła brała udział w  projekcie Lekcje z historii najnowszej. Uczniowie mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w zajęciach historycznych przeprowadzonych w szkole przez pracowników IPN. Każda z lekcji składała się z dwóch części: wykładu wprowadzającego i ćwiczeń ze źródłami. W ramach projektu odbyły się  trzy spotkania.

27 marca 2013 roku dr TomaszCeran przeprowadził lekcję pt.:  Sposoby ratowania Żydów pod okupacją niemiecką.

 

3 grudnia 2013 roku dr Kamila Churska-Wołoszczak zaprezentowała temat: Prześladowani i aparat terroru 1944-1989. Ostatnią lekcję, dnia 30 stycznia 2014 prowadziła również  pani doktor pt: PRL – państwo totalitarne? Dzięki projektowi szkoła otrzymała materiały edukacyjne, tzw. teki edukacyjne IPN, które są wykorzystywane podczas lekcji. Inicjatorem i koordynatorem zajęć była nauczycielka historii Pani Renata Szwochert, która tematy spotkań wybrała z oferty zajęć z najnowszej historii Polski, zaproponowanej przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Ponadto 24 marca 2014 roku uczniowie klasy pierwszej technikum uczestniczyli w spotkaniu  z historykiem dr. Krzysztofem Osińskim, pracującym w Instytucie Pamięci Narodowej, współautorem projektu wydawniczego "Kryzys Bydgoski 1981". W tematykę spotkania wprowadziła projekcja filmu, będącego artystyczną wizją pojęcia wolności. Wykład wzbogacony był licznymi zdjęciami i prezentacją unikatowych dokumentów. Historyk opowiedział o dramatycznej konfrontacji opozycji demokratycznej z władzą PRL. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, a organizatorem wyjątkowej  lekcji historii była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy Filia w Sępólnie Krajeńskim.

 

Powrót do aktualności